Bariery optyczne

Czym charakteryzują się bariery optyczne (kurtyny bezpieczeństwa):

  • doskonała ochrona dla operatora maszyny
  • zgodne z wymaganiami UE
  • rozdzielczość od 14mm (ochrona dłoni) do 320mm (ochrona przed wtargnięciem w obszar roboczy maszyny)
  • w zestawie moduł bezpieczeństwa
  • aluminiowa obudowa

Czym są bariery optyczne?

Bariery optyczne zamiennie określa się mianem czujników optycznych lub fotoelektrycznych, jednakże równie często można spotkać się z jeszcze dwoma innymi, alternatywnymi nazwami – bramką optyczną oraz kurtyną bezpieczeństwa. Ostatnia nazwa nie wzięła się bez powodu, albowiem jedną z elementarnych roli barier optycznych jest funkcja ochronna – urządzenia te zapewniają bezpieczeństwo operatorom maszyn.

Ochrona operatora maszyn – bariery optyczne 

Bariery optyczne są podzespołem dwóch odrębnie zasilanych elementów, w których jeden odpowiedzialny jest za wysyłanie wiązki światła, zaś rolą drugiego jest jej przechwytywanie – fachowo oba te elementy nazywa się nadajnikiem i odbiornikiem. W przypadku barier optycznych często zachodzi konieczność zamontowania specjalistycznych wzmacniaczy, które wspierają pracę obu elementów. Nadajnik i odbiornik zawsze położone są w jednej linii, która może wynosić nawet kilkadziesiąt metrów. Z tego właśnie powodu wzmacniacze zazwyczaj są koniecznością i dzięki nim bariery optyczne mogą działać sprawnie i precyzyjnie. 

Gdzie stosuje się bariery optyczne? 

Bariery optyczne używane są głównie w przemyśle, gdzie służą do detekcji ruchu obiektów, np. pracowników lub części ruchomych maszyn. Dzięki nim możliwe jest niezwykle precyzyjne i wnikliwe monitorowanie linii produkcyjnych oraz kontrola obiektów przemieszczających się na danym obszarze. Kurtyny bezpieczeństwa wytwarzają barierę świetlną, która skutecznie chroni pracowników linii produkcyjnej przed ewentualnym wypadkiem w czasie pracy.

Wielowiązkowe bariery bezpieczeństwa i ich zasięg

Rozdzielczość barier optycznych wynosi od 14 mm, w przypadku ochrony dłoni, do 320 mm, która chroni przed wtargnięciem w obszar, na którym maszyna wykonuje swoją pracę. Bariery optyczne służą również do identyfikacji towaru, jaki przemieszcza się na linii produkcyjnej, zliczając go, pozycjonując oraz określając jego ogólną specyfikę, np. wymiar lub właściwości fizyczne

Niekiedy bariery bezpieczeństwa służą do innych celów, niezwiązanych z przemysłem – pozwalają między innymi na kontrolowanie zamknięcia drzwi lub przegród w pomieszczeniach, jak i pojazdach. Najczęściej jednak bariery optyczne stosowane są w różnych gałęziach przemysłu, gdzie odgrywają niezastąpioną rolę. Urządzenia te zapewniają miarodajne pomiary, dzięki którym możliwa jest niezwykle precyzyjna kontrola pracowników, urządzeń i towarów. Bariery optyczne widocznie zwiększają bezpieczeństwo i jednocześnie pozytywnie wpływają na szybkość i jakość pracy.