Liniały magnetyczne

Liniał magnetyczny umożliwia odczytywanie danych, które dotyczącą ruchu liniowego, a dokładniej jego przesunięcia, a także kierunku. Działanie tych liniałów opiera się na wykorzystaniu pola magnetycznego. Cały proces znacząco przyspiesza pracę i skutecznie kontroluje prawidłowe funkcjonowanie maszyn i całego przemysłu.

Konstrukcja liniału magnetycznego

Podstawowym elementem konstrukcji liniału jest taśma magnetyczna, a na niej porusza się głowica służąca do odczytu. Taśmę tworzą bieguny magnetyczne, które są wbudowane naprzemiennie i dzięki temu wytwarzają potrzebne do pomiaru pole magnetyczne.

Liniały magnetyczne – ochrona IP67

Przy liniałach magnetycznych istotną kwestią jest ich stopień ochrony. W TIGER-POL produkty posiadają ochronę IP67, która zapewnia liniałom odpowiednią szczelność i zabezpiecza przed pyłami i wilgotnością. Liniały są także odporne na wodę chłodziwo oraz na uszkodzenia mechaniczne. Montaż liniałów magnetycznych jest łatwy, a pomiary, których dokonują te urządzenia, cechują się wysoką dokładnością.

Dostępne w naszym sklepie liniały magnetyczne

Liniały magnetyczne w TIGER-POL dostępne są w wersjach: standardowej, na prowadnicy oraz w profilu. Ich niektóre parametry różnią się w zależności od modelu, ale wszystkie zostały wykonane z profili aluminiowych oraz taśm magnetycznych. Posiadają też wsporniki montażowe do głowic oraz kable przedłużające. Zasilanie liniałów magnetycznych to zazwyczaj 5 V. Ich rozdzielczość wynosi od 1 do 25 mikronów, można wybrać już gotowy model lub złożyć zamówienie na konkretną rozdzielczość. Prędkość pomiarów waha się od 1,5 m/s do 10 m/s.

Zastosowanie i kompatybilność liniałów magnetycznych

Liniały magnetyczne nadają się do konstruowania maszyn. Są niewielkie, a do tego bardzo stabilne. Posiadają sygnał TTL, ale możliwe jest zastosowanie konwertera na sygnał HTL (push-pull). Te interfejsy wyjściowe pozwalają na przesyłanie danych. Urządzenia te są wykorzystywane do kontroli produkcji oraz do modernizacji sprzętu. Zazwyczaj zmiana TTL na HTL zalecana jest przy kłopotach z kompatybilnością elektromagnetyczną.

Liniały dostępne w TIGER-POL pasują do różnych sterowników i pozycjonerów, są też kompatybilne z różnymi wyświetlaczami – np. ze standardowymi cyfrowymi odczytami oraz z tymi zasilanymi na baterie. Wszystkie występują w atrakcyjnych cenach i sprawdzą się w wielu halach przemysłowych.