Urządzenia pomiarowe do maszyn

Sondy pomiarowe są złożonymi przełącznikami, dzięki którym możliwe jest uzyskanie niezwykle precyzyjnych danych geometrycznych. Aspekt ten dla produkcji przemysłowej jest bardzo istotny, ponieważ dzięki sondom pomiarowym możliwe jest wytwarzanie produktów zgodnych ze wszystkimi założeniami. 

Jak działają sony pomiarowe?

Sondy pomiarowe działają niezwykle dokładnie, a ich pomiary są zawsze precyzyjne. Urządzenia te dają wyniki, które nigdy nie odbiegają od standardów. Za pomocą sond pomiarowych możliwe jest uzyskanie rzetelnych danych wytwarzanego produktu – jego parametrów, wykonania, jak i ilości. Dzięki tym urządzeniom wszelkie procedury produkcyjne stają się przede wszystkim dużo szybsze i o wiele mniej kosztowne. Zakłady korzystające z sond pomiarowych nie muszą bowiem korzystać z uchwytów, jak i ręcznego ustawiania maszyn z wykorzystaniem zegarowych czujników kontrolnych. Urządzenia te skutecznie redukują czas przestoju pracy używanego sprzętu, np. obrabiarki, tym samym przyczyniając się do zwiększenia wydajności oraz uelastycznienia procesów produkcyjnych. 

Konfiguracja maszyn przy pomocy sond pomiarowych

Sondy eliminują również błędy ręcznego konfigurowania maszyn wykorzystywanych w zakładach, co również pozytywnie wpływa na pracę i wyniki przedsiębiorstwa. Sondy pomiarowe oferowane są w wielu rodzajach. 

 

Sondy pomiarowe 2D Probe

Sonda 2D Probe współpracuje z odczytem TS-MAX, wykonując precyzyjne bazowanie lub pomiar materiału na stole danej maszyny. Urządzenie tej serii posiada automatyczne zatrzymanie pomiaru, gdy sonda zetknie się z materiałem. Sonda Pomiarowa „2D Probe” posiada dwukolorową diodę LED oraz solidną i sztywną konstrukcję.

Sondy pomiarowe z serii TMPM

Innym rodzajem sondy pomiarowej jest urządzenia serii TMPM, które wykonuje pomiary na bazie liniału magnetycznego. Urządzenie posiada trwałe, mosiężne łożysko liniowe. Sonda pomiarowa z serii TMPM kompatybilna jest ze standardowymi uchwytami czujników zegarów, a jej skok pomiaru wynosi 10 milimetrów. Urządzenie to charakteryzuje się mocną budową, dzięki czemu jest żywotne i odporne na intensywną eksploatację. 

Urządzenie pomiarowe do maszyn z serii TMPO

Ostatnim rodzajem oferowanych sond pomiarowych jest urządzenie z serii TMPO, które posiada enkoder optyczny. Ten rodzaj sondy wykonuje precyzyjne pomiary na krótkim odcinku, doskonale sprawdzając się dla bardzo dokładnych maszyn pomiarowych lub testowych. Sonda pomiarowa TMPO połączona z odczytem cyfrowym, świetnie sprawdza się w roli czujnika mechanicznego. Zakres pomiarowy urządzenia tej serii to 30 lub 50 milimetrów, zaś rozdzielczość wynosi 5 lub 10 mikronów. Sonda pomiarowa TMPO wyróżnia się doskonałym wykonaniem i trwałą, bardzo solidną konstrukcją.

Systemy sond pomiarowych dla obrabiarek

Urządzenia pomiarowe to bardzo popularny element wielu obrabiarek. Producenci coraz chętniej wyposażają swoje maszyny obróbcze w tego typu akcesoria, ponieważ przekłada się to na efektywniejszą produkcję różnego rodzaju części.

Czym są sondy pomiarowe?

Sonda pomiarowa to urządzenie służące do identyfikacji poddawanych obróbce elementów.  Systemy sond pomiarowych umożliwiają również nadzorowanie stanu obrabianych części, czy pomiaru tych elementów w przypadku obróbki adaptacyjnej. Poza tym sondy pomiarowe pozwalają także na sprawdzanie wymiarów elementów, gdzie obróbka została już zakończona.

Urządzenia pomiarowe do maszyn to ulepszenie urządzeń obróbczych, przez co proces produkcji przebiega znacznie sprawniej, a ryzyko popełnienia błędu jest praktycznie niemożliwe.

Dlaczego sondy pomiarowe to ważny element obróbki CNC?

Wybierając sondy pomiarowe czas obróbki wraz z przestojem obrabiarki, ulega skróceniu. Zwiększa się wydajność pracy, a pomiary wykonywane są z pełną precyzją, co przekłada się bezpośrednio na poddawane obróbce elementy. Urządzenia nazywane sondami pomiarowymi unowocześniają maszyny obróbcze CNC, dzięki czemu możliwości podczas procesu obróbki są znacznie większe.

Czym się kierować wybierając sondy pomiarowe do CNC?

Szukając sondy pomiarowej do obrabiarki CNC, warto zwrócić uwagę na parametry tego urządzenia. Dopasowanie urządzenia pomiarowego do konkretnego modelu obrabiarki jest istotną kwestią. Ponadto należy zwrócić również uwagę na sam montaż i konfigurację takiego urządzenia, aby możliwości sondy pomiarowej zostały w pełni wykorzystane.