Liniały optyczne

Liniał optyczny jest urządzeniem cyfrowym, które odpowiada w maszynie za wykonanie pomiaru. Działa szybko i skutecznie. Budowa tego urządzenia jest głównie aluminiowa, składa się z listwy z naniesioną podziałką oraz głowicy odpowiedzialnej za wykonanie pomiaru.

Liniały optyczne znajdują zastosowanie w różnego rodzaju obrabiarkach (np. frezarkach i tokarkach) oraz w maszynach pomiarowych. Jest więc niezwykle przydatnym urządzeniem w przemyśle. Może mierzyć m.in. długość obrabianego przedmiotu. Liniały pomiarowe wykorzystuje się również w obrabiarkach EDM, czyli elektrodrążarkach.

Liniały pomiarowe z serii KA i JCXE

Wszystkie pomiary, które wykonują, są bardzo precyzyjne. Każdy rodzaj liniału optycznego musi spełniać konkretne wymogi, aby móc działać bez zarzutu. Te dostępne w TIGER-POL reprezentują sobą klasę ochrony IP55. Posiadają odpowiednie zabezpieczenia, chroniące je przed kurzem czy innymi pyłami. Dzięki temu ich praca nie jest niczym zakłócana oraz nie ulegają tak łatwo awariom.

Liniały pomiarowe optyczne to kategoria reprezentująca różne modele. W zależności od potrzeby należy dobrać odpowiedni rodzaj. W TIGER-POL posiadamy dwie serie: JCXE oraz KA. Jeśli chodzi o dokładne parametry techniczne, to ze wszystkimi wymiarami można zapoznać się w opisach wybranych produktów.

Liniały pomiarowe z serii KA występują w wersji standard, mini oraz long. Obie gwarantują wysoką precyzję pomiarów, pasują do tokarek, wiertarek i innych tego typu urządzeń. Posiadają stałe punkty referencyjne co 50 mm, kompaktową obudowę oraz gumowe uszczelnienie wargowe. Ich zasilanie to 5 V, a rozdzielczość wynosi 5 mikronów lub 1 mikron. Wtyczki to D-sub 9 pin oraz okrągła 7 pin. Prędkość przesuwu wynosi natomiast 60 m na minutę.

Kompatybilne liniały optyczne – montaż

Dostępne w naszym sklepie liniały optyczne będą kompatybilne z większością maszyn dostępnych na rynku. Te liniały są również odporne na wstrząsy.

Wybranie liniałów pomiarów poprawia jakość pracy maszyn przez zwiększenie jej dokładności oraz zmniejsza się zużycie mechanicznych układów napędowych, a także wystąpienie błędów w pracy operatora maszyny. Wszystko to składa się na efektywniejszą pracę. Montaż zwykle polega na umiejscowieniu liniału tak, aby głowica poruszała się wzdłuż liniału bez żadnych przeszkód.