Enkodery obrotowe

Enkoder jest rodzajem czujnika kontroli ruchu. Jego praca daje informację zwrotną o pracy maszyny do układu sterowania. Przetwarzają ruch mechaniczny na sygnał elektryczny. Dokładniej – jest odpowiedzialny za pomiar położenia kątowego danego obiektu. Może też służyć do pomiaru liniowego. Enkodery to niewielkie urządzenia, ich średnica wynosi zwykle kilka centymetrów.

Enkodery obrotowe od 100 d 5000 impulsów

Z dostępnymi w naszym sklepie enkoderami nie ma trudności, jeśli chodzi o kompatybilność tego elementu do całej maszyny, ponieważ pasują do większości urządzeń dostępnych na rynku.

Rozdzielczość enkonderów zależy od ich modelu. Mogą gwarantować od 100 do 5000 impulsów na jeden obrót. W TIGER-POL istnieje także opcja zamówienia innej rozdzielczości na specjalną prośbę klienta. Maksymalna prędkość obrotowa wynosi natomiast 5000 r na minutę. Budowa z aluminium zapewnia im należytą wytrzymałość i odporność na różne czynniki zewnętrzne. Ich sygnał wyjściowy to TTL, HTL, push-pull, line driver, open collector oraz A, A’, B, B’, Z, Z’.

Jak działają enkodery obrotowe?

Enkodery w naszym sklepie dzielą się na optyczne oraz magnetyczne. W zależności od potrzeb można więc z łatwością zdecydować się na właściwy. Działanie enkoderów polega na tym, że z wykorzystaniem układu magnetycznego lub optycznego mierzy się obroty lub położenie obracającej się tarczy. Szczegóły różnią się w zależności od rodzaju enkoderu obrotowego. W wersji magnetycznej potrzebny jest obracający się magnes i czujnik Halla (który zapisuje wszystkie zmiany w polu magnetycznym), natomiast w wersji optycznej tarcza wykorzystuje źródło światła oraz czujnik.

Enkodery obrotowe do pomiaru liniowego i kątowego

Sprzedawane w TIGER-POL enkodery obrotowe sprawdzą się do pomiaru liniowego i kątowego. Niektóre modele pozwalają także na wykonanie pomiaru prędkości obrotowej. Każdy z produktów posiada w zestawie niezbędne okablowanie. Ten rodzaj czujników stosuje się w różnych maszynach. Mogą być wykorzystywane na liniach produkcyjnych, w urządzeniach mechanicznych, takich jak obrabiarki lub na liniach montażowych. Ich działanie znacząco usprawnia pracę całego przemysłu oraz wpływa na jego produktywność i efektywność.