Pozycjonery i sterowniki do maszyn

Blacha w produkcji przemysłowej jest materiałem najchętniej wykorzystywanym i zarazem niezastąpionym. Z tego surowca wytwarza się bardzo wiele elementów dla najróżniejszych dziedzin gospodarki. Blacha wykorzystywana jest praktycznie wszędzie, ponieważ materiał ten charakteryzuje się plastycznością, dzięki czemu jest niezwykle łatwy w obróbce. Blachę można dowolnie formować, co pozwala na tworzenie produktów o określonych kształtach. W przypadku przemysłowej produkcji bardzo istotny jest wysokiej klasy, specjalistyczny sprzęt, bez którego obróbka blachy nie byłaby możliwa.

Wykorzystanie sterowników do maszyn

Urządzenia do obróbki blachy charakteryzują się wydajną i niezwykle szybką pracą. Maszyny umożliwiają między innymi prasowanie, prostowanie, gięcie, wykrawanie, jak i cięcie blach o najróżniejszej grubości. Dzięki nim wszystkie procesy produkcyjne w zakładach przemysłowych stają dużo prostsze i o wiele szybsze. Do grupy urządzeń służących do obróbki blachy można zaliczyć prasy i gilotyny, które pełnią niezwykle ważną rolę. W produkcji przemysłowej bardzo istotne jest, aby maszyny pracowały dokładnie i bezawaryjnie. Z tego powodu prasy i gilotyny muszą być wyposażone w kompaktowe sterowniki, które posiadają wszystkie niezbędne funkcje dla tych urządzeń.

Sterowniki do pras i gilotyn

Konstrukcja sterowników pozwala na zabudowę urządzenia w pulpicie maszyny. Dzięki sterownikom do pras i gilotyn możliwe jest pozycjonowanie zderzaka tylnego i belki gnącej, precyzyjne ustawianie kąta natarcia noża, jak i regulacja szczeliny między nożami. Sterowniki posiadają dwie prędkości dojazdu do zderzaka: szybką i wolną, zaś pozycjonowanie zderzaka może być jednostronne lub obustronne. Sterowniki pozwalają na ustawienie tolerancji pozycjonowania oraz na wybranie kierunku pomiaru. Oprócz tego urządzenia te posiadają licznik cięć lub gięć, dając jednocześnie możliwość zapisania aż 40 programów pracy pras i gilotyn. Sterowniki do pras i gilotyn umożliwiają także tryb ręcznego przesuwu zderzaka, jak i na kalibrację jego pozycji. Warto również zaznaczyć, że sterowniki mogą pracować z falownikiem lub serwomotorem. Urządzenia wysyłają sygnały wejściowe dla kąta natarcia noża, sygnalizują o gotowości maszyny do pracy, wysyłają sygnały potwierdzające prawidłowe ustawienie zderzaka oraz sygnał górnego położenia noża lub stempla. Sterowniki do pras i gilotyn posiadają wejścia enkoderowe i zasilanie 24 VDC.