Enkodery obrotowe

Enkoder jest rodzajem czujnika kontroli ruchu. Jego praca daje informację zwrotną o pracy maszyny do układu sterowania. Przetwarzają ruch mechaniczny na sygnał elektryczny. Dokładniej – jest odpowiedzialny za pomiar położenia kątowego danego obiektu. Może też służyć do pomiaru liniowego. Enkodery to niewielkie urządzenia, ich średnica wynosi zwykle kilka centymetrów.

Enkodery obrotowe od 100 d 5000 impulsów

Z dostępnymi w naszym sklepie enkoderami nie ma trudności, jeśli chodzi o kompatybilność tego elementu do całej maszyny, ponieważ pasują do większości urządzeń dostępnych na rynku.

Rozdzielczość enkonderów zależy od ich modelu. Mogą gwarantować od 100 do 5000 impulsów na jeden obrót. W TIGER-POL istnieje także opcja zamówienia innej rozdzielczości na specjalną prośbę klienta. Maksymalna prędkość obrotowa wynosi natomiast 5000 r na minutę. Budowa z aluminium zapewnia im należytą wytrzymałość i odporność na różne czynniki zewnętrzne. Ich sygnał wyjściowy to TTL, HTL, push-pull, line driver, open collector oraz A, A’, B, B’, Z, Z’.

Jak działają enkodery obrotowe?

Enkodery w naszym sklepie dzielą się na optyczne oraz magnetyczne. W zależności od potrzeb można więc z łatwością zdecydować się na właściwy. Działanie enkoderów polega na tym, że z wykorzystaniem układu magnetycznego lub optycznego mierzy się obroty lub położenie obracającej się tarczy. Szczegóły różnią się w zależności od rodzaju enkoderu obrotowego. W wersji magnetycznej potrzebny jest obracający się magnes i czujnik Halla (który zapisuje wszystkie zmiany w polu magnetycznym), natomiast w wersji optycznej tarcza wykorzystuje źródło światła oraz czujnik.

Enkodery obrotowe do pomiaru liniowego i kątowego

Sprzedawane w TIGER-POL enkodery obrotowe sprawdzą się do pomiaru liniowego i kątowego. Niektóre modele pozwalają także na wykonanie pomiaru prędkości obrotowej. Każdy z produktów posiada w zestawie niezbędne okablowanie. Ten rodzaj czujników stosuje się w różnych maszynach. Mogą być wykorzystywane na liniach produkcyjnych, w urządzeniach mechanicznych, takich jak obrabiarki lub na liniach montażowych. Ich działanie znacząco usprawnia pracę całego przemysłu oraz wpływa na jego produktywność i efektywność.

Jakie rodzaje enkoderów obrotowych wyróżniamy

Podstawowy podział enkoderów dotyczy metody dokonywanych przez nie pomiarów. Wyróżniamy tutaj dwa rodzaje enkoderów obrotowych.

Enkodery Inkrementalne

Inkrementalne (przyrostowe), czyli przetworniki obrotowo-impulsowe. Ich działanie polega na generowaniu określonej liczby impulsów, które odpowiadają ruchowi obrotowemu. Dzięki zliczaniu impulsów możliwe jest odczytanie aktualnej pozycji. Warto jednak dodać, że enkodery te nie zapamiętują swojej lokalizacji. Aby dokładność pomiaru była lepsza, ważna jest rozdzielczość enkodera. Ponadto enkodery inkrementalne są tańsze.

Należy wspomnieć, że enkodery inkrementalne dzieli się na optyczne i magnetyczne

  • Enkodery Magnetyczne – położenie określane jest dzięki wektorowi pola magnetycznego. Do wału magnetycznego przymocowana jest tarcza magnetyczna, która wytwarza pole magnetyczne.
  • Enkodery Optyczne – głównym elementem w tym rodzaju enkodera jest tarcza kodowa znajdująca się przy wale, na której są przezroczyste lub nieprzezroczyste pola. Światło, które jest generowane przez diodę, ma za zadanie oświetlenia tarczy i przejście przez jej pole przezroczyste lub zatrzymanie w przypadku zastosowania pól nieprzezroczystych.

Enkodery Absolutne

Absolutne, czyli przetworniki obrotowo- kodowe. Na wstępie należy dodać, że konstrukcja enkoderów absolutnych i inkrementalnych jest taka sama. Nieco inaczej wygląda to w przypadku zapamiętywania pozycji. W przeciwieństwie do enkoderów inkrementalnych enkodery absolutne zapamiętują aktualną pozycję, nawet w momencie, kiedy zostaną odłączone od zasilania (wskutek awarii). Jest to możliwe dzięki generowaniu sygnału kodowego. Ewentualne błędy odczytu mogą być tutaj minimalne, dzięki zastosowaniu cyklicznego kodu Graya. W tych rodzajach enkoderów stosowany jest również kod binarny.

Nie należy zapominać także o innym ważnym podziale:

  • Enkoder jednoobrotowy, gdzie pozycja rozróżniana jest w ramach jednego obrotu.
  • Enkoder wieloobrotowy, ten rodzaj enkodera stosuje się, jeśli chcemy uzyskać pomiar znacznie większej ilości obrotów, które zostały wykonane. Zapamiętywanie większej ilości ruchów możliwe jest poprzez zamontowany w części mechanicznej specjalny system przekładni.

FAQ – najczęściej zadawane pytania dotyczące enkoderów obrotowych

1. Jaki enkoder wybrać, optyczny czy magnetyczny?

Enkoder optyczny sprawdzi się w pracy w silnym polu magnetycznym, ponadto cechuje się wysoką rozdzielczością oraz dokładnością połączoną z dynamiką odpowiedzi. Natomiast zaletą enkodera magnetycznego jest jego niezawodność oraz ekonomiczność, jest prosty w budowie, nie posiada baterii ani przekładni.

2. Jakie korzyści przynosi enkoder obrotowy?

Enkoder określa m.in. pozycję kątową, liczbę obrotów, przebytą odległość w ruchu postępowym. Przy pomocy tego urządzenia możliwe jest kontrolowanie napędu, ruchu czy też pracy poszczególnych komponentów maszyn. Przede wszystkim jednak ułatwia optymalizację ruchu.

3. Na co zwrócić uwagę przy wyborze enkodera?

Podstawowym parametrem na który należy zwrócić uwagę jest rozdzielczość, która określa ilość podawanych impulsów na pełen obrót urządzenia zliczającego. Im więcej impulsów, tym większą precyzję możemy uzyskać.